EGE NASIL BESLENİYOR?

Ege’nin beslenmesiyle ilgili gerçekleri öğrenmeye hazır mısınız? (: Eğer cevabınız evet ise yazımın kalanını okuyabilirsiniz. Ege 4.010 gr ve 54,5 cm olarak dünyaya geldi. İlk altı ay sadece anne sütü aldı.Her istediğinde,ben istediğimde, ağladığında, huysuzlandığında kısacası sık sık emzirdim. Anne sütünü arttıran en önemli unsur emzirmek ve bol su alımı. İşin özü şu; ne kadar sık emzirirseniz vücudunuza “daha çok süt üretmelisin,süte ihtiyaç var! ” mesajı vermiş oluyorsunuz. Aksine bekleyeyim biraz göğüslerim dolsun derseniz,emzirme aralıklarını uzatırsanız işte o zaman vücudunuz süt üretimi ritmini azaltır.

Herşey yolunda gidiyor,bebeğiniz Dr. takibinde ve rutin kontrollerinde yeterince büyüme gösteriyorsa ilk 6 ay anne sütü dışında hiçbir şeye ihtiyacı yok,su dahil.6 ay bitmek üzere ve kafanızda bir dolu soru var eminim,benim de vardı..Hangi besinle başlamalı?,neyi ne kadar vermeli?,ya yemek istemezse..,günde kaç defa ek besin vermeli?

Efe’de ilk elma ile başlamıştım,Ege’de ise ilk yoğurt vermeyi tercih ettim.Benim size tavsiyem ya yoğurt ya da sebze püresi ile başlayın.Meyve daha tatlı olduğu için ilk onunla başlarsanız diğerlerinde biraz daha zorluk yaşayabilirsiniz.Bu arada bir parantez açarak belirtmekte fayda var;iştahı olan bebek zaten ne yaparsanız yapın yiyor(: Instagramdan takip edenler bilir;Ege’ye ilk yoğurt verdiğimde hiç sevmemişti,şimdi de sorsanız Ege en çok neyi seviyor diye yoğurt sıralamada başı çeker.Nasıl oldu sorularını duyar gibiyim(: Yoğurttan yola çıkarak aslında size genel bir kaç tavsiye vermek istiyorum.Bebeğiniz ilk yediğinde bazı besinlerin tadından hoşlanmayabilir ve yemek istemeyebilir.İlk bebeğiniz ise ek gıdaya geçiş konusunda hevesli ve heyecanlı olmanız çok normal ama bebeğiniz aynı hevesi göstermeyebilir ve bu da sizde hayal kırıklığı yaratabilir,merak etmeyin yalnız değilsiniz.Öncelikle sakın zorlamayın;ama vazgeçmeyin de.Bugün yemedi diyelim yarın yine sunun,yemedi mi?iki gün sonra yine verin ama sakın inatlaşmayın.Bebeklerin beslenmesinde ilk 1 yıl temel besin değeri yine anne sütü,bunu aklınızdan çıkarmayın…Ek besinlerin bebeğinizin çiğneme,yutma becerileri,farklı tatları keşfetmesi ve yavaş yavaş normal beslenme düzenine geçebilmesi için bir süreç olduğunu unutmayın.

Ek gıdaya ne ile başlarsanız başlayın ufak porsiyonlarla ve mutlaka “üç gün kuralını” uygulayarak ilerleyin.Peki üç gün kuralı nedir?Bebeğinize yeni bir besin verdiğinizde üç gün farklı yeni bir besin vermemelisiniz,çünkü eğer alerjik bir durum ya da bir rahatsızlık durumu oluşursa bu yöntem hangi besinden kaynaklandığını görme imkanı verir.Porsiyonları bebeğinizi gözlemleyerek arttrın;ama dediğim gibi emen bebekler için temel besinin anne sütü olduğunu unutmadan.

Ege’ye dişleri olmamasına rağmen karnıbahar,havuç,brokoli haşlayıp eline verdim.En başından beri hiç püre yapmadım,haşladığım sebzeleri de sadece ezdim ve yine pütürlü haliyle verdim.Çoğu arkadaşım ve çevremden duyduğum kadarıyla söylüyorum;pütürsüz beslenmeye alışan bebeklerin katı gıdalara geçişinde anneler çok zorluk yaşıyor.Zorluk demişken aklıma geldi;aynı şey biberondan bardağa geçerken de oluyor.Bebeğiniz anne sütü alıyorsa,mama vermiyorsanız biberon kullanmanızı önermem.Su vermeye de bardakla başlayabilirsiniz,böylece bir geçiş zorluğunu daha atlamış olursunuz.

Aklıma gelenleri yazmaya çalıştım,merak ettiğiniz ya da eklemek istediğiniz olursa lütfen yorum bırakın.

Sevgiler.

Fatma

ÖNCEKİ YAZIM
SONRAKİ YAZIM

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    sema
    27 January 2017 at 17:34

    Merhaba Fatma hanim. Benim oglumda egeyle yasit 9 gün arayla ege abi oluyor.. bizde istahsizlik hat saffada ayni seyleri yapmisiz fakat bizimki sevdigi birseyi versem bile kasiga tepkili agzini acmuyor eline catali verince agzina alıyor snra agzindan çıkarıyor. Oglunuzun boyu ve kilosu nedir. Bu arada tebrkk ediyorum dogdugundan beri resim paylasiyorsunuz allah nazardan saklasin ben ayda bi resim paylasisam aglama krizine giriyor

  • Leave a Reply