GÜNDEMİNİZDE SÜNNET Mİ VAR,BİR OKUYUN DERİM…

Merhaba,

Uzun bir süredir çok soru gelen ve yazmak istediğim konulardan birisiydi sünnet.Eminim kafanızda oldukça fazla soru işareti var; en uygun zaman nedir?, genel anestezi mi lokal anestezi mi?, iyileşme süreci.. hatta belki de sünnet yaptırılmalı mı yoksa yaptırılmamalı mı? O zaman keyifle okumanızı dilerim…

Efe’ nin sünnetini 2,5 aylıkken,o dönem Bursa’da bilinen ve tercih edilen bir çocuk cerrahına yaptırdım.Operasyon öncesi görüşmeye gittiğimizde lokal anestezi  istediğimi belirttim,kendisi de lokal anestezinin yanı sıra makattan bir ilaç vereceklerini;bu ilacın Efe’yi operasyon süresince sakin tutacağını söyledi.Neden bilmiyorum sorgulamadan,araştırmadan kabul ettim…

Operasyondan önce bir odaya alındık.İlaç Efe’nin makatından verildi;ama çok kısa süre sonra kakasını yaptı,yapmasaydı ne olurdu düşünmek bile istemiyorum.Gözlerini odaklayamaz,ellini kolunu kaldıramaz hale geldi.O kadar kötü hissettim ki kendimi,o an pişman olmuştum aslında…Sonra işlemin yapılacağı odaya alındık,lokal anestezi yapıldı ve çok kısa bir sürede operasyon tamamlandı.Operasyon süresince baygın ötesi olan 2,5 aylık bebeğime doktorun topitop teklif etmesini söylemiyorum bile! Tekrar odamıza geçtiğimizde Efe’yi emzirmeye başladım; anne sütü herşeye ilaçtı,emzirdikçe rahatlıyordum.Emdikçe kendine gelecek,ben de o halini unutup bundan sonraki süreçte bir an evvel iyileşsin diye elimden gelen özeni gösterecektim.

Zaten sünnet sonrası bakımı oldukça kolay.Tek dikkat etmeniz gereken her bez değişiminde pipisinin bezine yapışmasını engellemek için bolca kremleyip kapatmak.Başlarda görüntü rahatsız edici olsa da,göreceksiniz çok kısa sürede iyileşiyor.Efe’nin pipisi 1 haftada iyileşti ve fakat iyileştikten sonra farkettim ki dikişler de muntazam yapılmamış.

Bütün bu olanlardan sonra tabi ki Ege için başka doktor arayışına girdim ve Dr.Turgut Türkel’den randevu aldım.Ne yazık ki o da aynı şekilde ilaç vermesi gerektiğini söyledi.Ben daha önce yaşadığım üzüntüden,bebeğimi o şekilde görmeye dayanamayacağımdan ve bu sebeple o ilacın verilmesini istemediğimden bahsettim.Turgut Bey ise dozunu ayarlayacağını aynı şekilde olmayacağını söyledi;ama yine de içim hiç rahat değildi.Eve geldim günlerce araştırdım,Efe’nin ve Ege’nin çocuk doktoruyla görüştüm.Genel kanı o ilaç verilmezse yaşayacağı travma verildiği zamanki fiziksel zararından daha büyük olacağı olunca istemeyerek de olsa kabul ettim.

Operasyonun yapılacağı gün,Gürkan da ben de birbirimize hissettirmemeye çalışsak da bir hayli gergindik.Birimiz ya boşver deseydi eminim diğerimiz dünden razı olurdu;ama demedik.Efe’de olduğu gibi yine odaya alındık ve hemşire ilacı vermek için geldi.İlacı yapmasıyla birlikte hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladım.Gürkan böyle durumlarda sakinleştirmek yerine beni daha kötü eder genelde ki öyle oldu;küçük bir tartışma yaşadık.Bir yandan ağlıyor bir yandan kendimi durdurmaya çalışıyordum;ama günlerdir o kadar sıkmışım ki bir türlü sakinleşemiyordum.Bu sırada istemeden Ege’nin yanından uzaklaştığımı farkettim ve yanına gittiğimde gayet iyi olduğunu gördüm.Efe gibi olmamıştı;bana bakıyordu,elini kolunu kaldırabiliyordu.Biraz rahatlamıştım,doktorumuz sözünde durmuş dozunu ayarlamıştı.Bu sefer hazırlıklıydım da,ek besinlere başladığımız için yanımda bir tane muz getirmiştim,operasyon süresince bir yandan Ege’nin ellerini tuttum bir yandan da muz değdirdim ağzına.

Sonrası aynı,bolca krem ve sık sık bez değiştirme…İyileşme süresi yine 1 hafta kadar sürdü.Gelelim sünnet ne zaman yaptırılmalı konusuna.Ege 21.09.2015 doğumlu,sünneti 02.04.2016’da yapıldı,yani 6 ayını doldurmuştu.Efe ise 2,5 aylıktı.İkisini kıyasladığımda bence ilk üç ay doğru zamanlama,ve ilk üç ayda yapılırsa eğer makattan verilen o ilacın da verilmesine gerek yok.Bir de doğar doğmaz yaptıranlar var;ama bence daha dünyaya adapte olamamış bir bebek için ve ona adapte olamamış annesi için doğru zamanlama bu olamaz.Unutmadan bir de bazı uzmanlar artık sünnetin sağlık açısından bir yararı olmadığına,hatta cinsel açıdan zararı olduğuna dair açıklamalar yaptıysa hiç yaptırmayıp bu kararı çocuklarımıza mı bırakmalı bu da bir seçenek!

Artık kafanız daha da karışık (: o zaman kolay gelsin…

Aklınıza birşey takılırsa ya da eklemek istediğiniz birşey olursa lütfen yorum bırakın.

Sevgiler.

Fatma

 

 

ÖNCEKİ YAZIM
SONRAKİ YAZIM

You Might Also Like

5 Comments

 • Reply
  Kuzeysmummy
  24 January 2017 at 13:57

  Merhaba.Benimde 14.01.2016’da bir oğlum oldu İstanbul Memorial Şişli hastanesinde doğum yaptım.Doğumum oldu ertesi gün çocuk doktoruyla birlikte sünnet için bir doktor geldi(inanın bölümünü bilmiyorum ama baya karizmatik ve işinin ehli orta yaşlı bir beydi) bana sünnet isteyip istemediğimi sordular ve ben tabiki istediğimi söyledim.Eşimde benim erkek kardeşimde aynı şekilde daha hastaneden çıkmadan olmuşlardı sünnetlerini.Ve Kuzeye yanımda pipisine bir krem sürdüler anestezik bir krem ve yarım saat sonra gelip alacaklarını söylediler.Dedikleri gibi yarım saat sonra geldiler bende yanlarında Kuzeyi küçük ameliyathane odasına götürdük.Beni içeri almadılar ama kapıda bekleyebileceğimi söylediler.Ne bir ağlama sesi ne başka birşey duymadım bile.20 dakika geçti geçmedi Kuzey bebek arabasında(hastane tipi yatağında) kapıda gözüktü.Baygın değildi ağlamaklı hiç değildi 2 günlüktü ama o japon gözleri ile bana bakıyordu 🙂 paylaşmak istedim sizinle çünkü dediğim gibi benimki sorunsuzdu ve daha 2 günlükken oldu hiçbir yan etki veya kötü tecrübe yaşamadım.İyileşmesi dediğiniz gibi çok kısa sürdü zaten böyle kapak gibi birşey takıldı ve günden güne onun kendiliğinden soyulup döküleceği söylendi aynende öyle oldu.Kremi her bez değişiminde sürüldü.Dikiş vs herşey çok şükür mükemmeldi.Hepimize geçmiş olsun 🙂

 • Reply
  Busra
  9 June 2017 at 16:54

  Merhaba, 2 gün önce bu yazıyı okumuş olsaydım keske. Saniyorum Bursa’da adını vermediğiniz doktora yaptirdik bizde. Hicbir olumsuz yorumla karşılaşmayınca işinin ehlidir dedik. Makattan verilen sakinlestiriciyi istemesek de kabul ettik- oglumuz 5 aylik ve cok hareketli oldugu icin- Ilacın verilmesinden 2 dk sonra günlerce yaptiramadigimiz kakasini yaptı. Ilaç etki eder mi diye sorduk. Yeteri kadar almistir diyip ameliyat odasına goturdu. Şeker ile bende şoke oldum. Lakin oğlumda sakinleştirici kakadan dolayı işlevini yerine tam getirmedi. Onunla bir müddet oyaladım malesef. Iğne canını acıyıp ağlayinca bir daha susmadı. Işlem bitene kadar ve sonrasında o kadar çok ağladı ki. Ağızdan bitkisel olduğunu söylediği tanecik şeklinde bir sakinleştirici daha verdi. Doktora kızdığım husus kaka yaptıktan sonra
  bize seçenek sunmayıp ilaç yeterli olur demesi. Biz o an sağ salim düşünemiyorken ertelemeyi akıl edemedik. O masada ağlaması, ilacın hafif etkisiyle yaşadığı bulanık görme, anlam veremediği şekilde vücudunu kullanamaması… Hatırlamayacak tabi ama korku hissi kalır mı o kadar endişeliyim ki . Kanama da oldu bu arada. Ben doktorun bu durumu öngöremeyip işlem esnasında biraz tedirgin olduğunu dusunuyorum. Eşim sünnet yaptirmayabiliriz diyordu ama enfeksiyon varlığından dolayı yaptırdık. Hala icimde kurtlar ..

  • Reply
   Vijdan
   29 May 2018 at 00:38

   Benim oğlum da 5 aylık bizde sünnet için doktor arıyoruz burda yazılanları okuyunca çok tedirgin oldum. Sizin yaptırmış olduğunuz doktorun ismi neydi acaba ?

 • Reply
  Aynur Yıldız
  16 November 2017 at 17:16

  Lütfen Memnun kalmadığınız doktorun ismini paylaşımısınız 4 aylık bir oğlum var sünnet yaptırmayı düşünüyoruz fakat çok endişeliyiz hangi doktoru tercih edeceğimize karar veremiyoruz

 • Reply
  Sevim
  17 November 2017 at 13:57

  Merhaba. Oğlum 21 aylık. Çok geç kaldık benim duygusallığımdan ve güvenmemden dolayı. Bende bursadayım. De biriyle görüştüm makattan ilaç verileceğini söyledi. Tedirgin oldum. Efeye işlemi yapan dair adını verirmişsiniz. Aynı dr olmasından korktum ?

 • Leave a Reply